Proč se vyplatí investovat do závlahového systému?

Proč se vyplatí investovat do závlahového systému?

Bojíte se, že automatický zavlažovací systém bude hyzdit vaší zahradu? Jde o neviditelného pomocníka. Všechny rozvodné trubky k zavlažovači a případným odběrným místům se zakopávají do země. Dostačující hloubka výkopu je 30 cm, neboť na každou větev se připojuje automatický odvodňovací ventil. Pakliže není pod tlakem, z celé větve vypustí vodu. Do zavlažovacího systému se mohou přidat připojovací zásuvky, do těch se bez problému může napojit zahradní hadice s rychlospojkou. Na centrální počítač je vhodné přidělat dešťový senzor, ten zajistí, aby systém nefungoval, když prší a vlhkostní čidlo, kontroluje vlhkost půdy.

Zahrada žízní v době veder – bez zalévání se neobejde

Součástí každého rodinného domu, chalupy či chaty je i zahrada. Někdo ji má jen na okrasu, někdo jiný si s oblibou sadí vybrané druhy zeleniny a ovoce. Ať už jde rekreační nebo užitkovou zahradu, vždy je třeba ji zalévat.    Zalévání s konvemi je možné, pokud máte malou zahrádku. Často se používá i hadice s přípojkou na zahradní vodovodní kohoutkem se speciálním závitem. Velmi populární je výše zmíněné automatické zavlažování, lidé tak šetří svůj čas a vodu.  

Dva základní druhy systémů na zavlažování

Rotační - vhodné pro zavlažování větších ploch. Výhodou je, že dosah a úhel dostřiku jednoduše nastavíte, jak potřebujete. Ovšem nevýhodou je delší čas zavlažování, vyšší nepřesnost zálivky (ve srovnání se statickými zavlažovači), větší zanášení vody při proudění větru a při vyšších třídách i pochopitelně vyšší cena.

Statické - se používají zejména na menší plochy. Lze je použít i s nástavcem až do výšky přibližně 50 cm. Oceníte rozumnou cenu a jednoduchou konstrukci a velkou závlahovou dávku na plochu v krátkém čase. Nevýhoda -   malý rádius dosahu.  Nevíte si rady? Poraďte se s odborníkem.